head
RipperWorks / Vydané modely / Archív / Podvalník Transporta P-32
Vydáno pod číslem: RW-01
Číslo projektu: P.06
Údaje o vydaném modelu:
tiskový rozsah: 4xB4
maloobchodní cena: 125 Kč

RipperWorks vydal jako svůj první model podvalník Transporta P32. Vznikl tak trochu "do šuplíku" - jednak jsem si chtěl ověřit, jestli už "mám na to" udělat model pro širší veřejnost, jednak to byla taková zkouška do budoucna. Dík platí klukům z PMHT, kteří mě dotlačili, abych model dodělal a vydal...

První myšlenka byla tisknout model vodovzdorným inkoustem, na tiskárně Epson C66. Teď už vím, že tudy cesta nevede - kvalita je sice slušná, ale cena i pracnost značně vysoká... Proto nakonec (i přes vysokou počáteční investici) zvítězil offset

Při konstrukci modelu se vycházelo z originálních plánů a fotografií a model tak není příliš zjednodušen od originálu. Model není složitý, ale pracný - například kol je celkem 26!

Součástí modelu jsou jak civilní, tak armádní spz a model je tak možné dokončit jak v civilním, tak i v armádním "markingu". Z tahačů vhodných k tomuto podvalníku vydal RipperWorks Tatru 813 TP 6x6 (vydáno pod číslem RW-04) a její lehčí variantu TP 4x4 (vydáno pod číslem RW-06), PMHT vydali Tatru T141 od PMHT a Modelex Tatru T813 Kolos 8x8.

Přívěsový podvalník P32 byl vyvinut v padesátých letech v továrně Transporta. Byl konstruován na základě amerického podvalníku firmy Rogers. Používal se jak v armádě (k transportu tanků T34 a další obrněné techniky) tak v civilním sektoru (pro transport nejrůznějších strojů, případně s kozlíkem pro transport panelů. Celková užitečná nosnost podvalníku byla 32 tun. Jako tažná vozidla se používala zpočátku Tatra T111, později T141, T813 a výjimečně i T815. Podvalník je možné občas zahlédnout i dnes, i když v současnosti už jeho místo převzaly spíše návěsové podvalníky.

Model je tištěn offsetem na 4 listech A4, gramáž papíru 160g/m2, obálka lesklá křída.