head
RipperWorks / Vydané modely / Archív / Liaz 18.40 + návěs
Vydáno pod číslem: RW-02
Číslo projektu: P.17B
Údaje o vydaném modelu:
délka: 470 mm
tiskový rozsah: 6xB4
šířka: 100 mm
počet dílů (cca): 540
výška: 115 mm
maloobchodní cena: 175 Kč

RipperWorks vydává pod číslem RW-02 model tahače Liaz TBV18.40/DD s kontejnerovým návěsem NK-30.25.20.

Tahač liaz představuje typ, který byl vyráběn na počátku devadesátých let. Jednalo se o inovovanou řadu 300, tento konkrétní typ pak byl na rozdíl od svých předchůdců vybaven americkým motorem Detroit Diesel. I přes své nesporné kvality však tento typ motoru nebyl příliš oceňován pro větší hmotnost a horší servisovatelnost. Do dnešních dnů můžete občas takovýto tahač potkat na našich silnicích, jejich počty se však již snižují.

Návěs NK-30.25.20 vyráběly BSS na konci osmdesátých let, jedná se ještě o klasický typ s pružinami a dvojmontáží (dnešní návěsy se takřka bez výjimky vyrábějí se vzduchovým odpružením a balóny).

K modelu patří také kontejnery, ty však nejsou součástí vystřihovánky (neúměrně by narostl rozsah a tím i cena). Kontejnery si však můžete zdarma stáhnout ze sekce "Volně ke stažení" a vybrat si takový typ a barevné provedení, které se vám líbí. V současné době jsou na výběr klasické dvacestopé kontejnery firem Hyundai (červený), Capital (zelený), Interpool (modrý) a dvacetistopý nádržkový kontejner Eurotainer (žluto-šedý). Tyto kontejnery je možné použít také samostatně, do nejrůznějších diorámat. I když je to na úkor modelovosti, byla zachována kompatibilita s kontejnerem od PKGraphicy (je tak možné použít jejich kontejner na návěs NK-30.25.20).

Model disponuje propracovaným motorem Detroit, samozřejmostí je i interiér kabiny. Avšak pro méně zkušené modeláře je zachována možnost postavit model i bez interiéru.

Model je tištěn offsetem, na papíře o gramáži 160g/m2, celkový rozsah vystřihovánky je 6 stran formátu B4. Počet papírových dílů modelu je zhruba 540. K disposici je celkem 8 trojrozměrných návodových kreseb a 8 "pérovek"- detailů.

Při konstrukci modelu bylo ve velké míře použito počítačového 3D modelování (přes 75% dílů bylo buď modelováno, nebo alespoň ověřováno ve 3D prostředí). To zaručuje větší přesnost konstrukce, než trvalá práce ve 2D (pouze s ověřováním vystřihovánky zkušební stavbou).