head
RipperWorks / Vydané modely / Archív / Stavostroj P50N
Vydáno pod číslem: RW-12
Číslo projektu: P.02NG
Údaje o vydaném modelu:
délka: 380 mm
tiskový rozsah: 5,5xB4
šířka: 100 mm
počet dílů (cca): 650
výška: 75 mm
maloobchodní cena: 175 Kč

RipperWorks vydává pod číslem RW-12 model těžkého vojenského podvalníku Stavostroj P-50N.

Tento podvalník byl zamýšlen jako nástupce podvalníku Transporta P-50 a vznikl v 80. letech minulého století. Byl určen hlavně pro armádní aplikace a v armádě ČR a SR se používá dodnes, příliš se však nestačil rozšířit. Obecně se totiž v dnešní době dává při transportu těžké armádní techniky přednost návěsovým podvalníkům. Zajímavostí tohoto stroje je řešení pojezdu - zatáčecí jsou první dvě a poslední dvě nápravy, prostřední dvě jsou pevné. Tímto řešením bylo dosaženo vhodnějšího průjezdu zatáčkou, takže tento podvalník nepotřebuje výjimku z obecných silničních předpisů.

Model můžete vytvořit se sklopnými nájezdovými můstky, pohyblivou ojí a hlavně s funkčním natáčením celého pojezdu - první a druhá náprava se natáčí proti páté a šesté a to proporcionálně (první a šestá více než druhá a pátá), celek je spojen s pohybem oje. Funkce je stejná s originálem, ale samotný mechanismus byl proti originálů značně zjednodušen - hlavně proto, aby byla zachována funkčnost (skutečné řešení s řadou vahadel je pro papírový model příliš křehké a nespolehlivé).

K podvalníku si můžete u RipperWorks pořídit i vhodný tahač, Tatra 815 VT (vydává RipperWorks RW-11). Občas se dal tento podvalník vidět i se starším tahačem Tatra 813 8x8 Kolos (vydal Modelex, v tuto chvíli je model vyprodán, ale v budoucnu by měla být reedice).

Model je tištěn offsetem na papíře o gramáži 160g/m2. Celkový rozsah vystřihovánky je 5,5 stran formátu B4. Počet papírových dílů modelu je cca 650. Návod obsahuje 5 trojrozměrných návodových kreseb a 5 "pérovek" - detailů.

Ač se to nezdá, je model podvalníku Stavostroj jeden z vůbec prvních modelů, který jsem kreslil. Vznikal původně klasickou rýsovací technikou, bez jakéhokoliv použití 3D. Postavil jsem tehdy (cca rok 2003) pouze jediný kus, pro svou potřebu. Teprve nyní, před vydáním, byl model celý překreslen a ověřen za použití 3D.